Hogyan működik?
Gépek, szerkentyűk, masinák. A legtöbbet mindennap használjuk. De vajon tudjuk, hogy hogyan működnek?
Megnyomunk egy gombot, és kimossa a gép a ruhánkat. Feltekerjük a fűtést, és máris melegedik a szoba. Gépmadarakkal repüljük körbe a Földet, egy telefonhívással varázsolunk az asztalunkra ínycsiklandó pizzát. Telefonon üzenünk egymásnak, és már tárgyakat is nyomtatunk.
Hétköznapi életünk egy száz évvel ezelőtt élt embernek mesebelinek tűnne. Elképzelni sem tudná, mindez hogyan lehetséges. De vajon te tudod, hogyan működnek szerkentyűid? Olvasd el ezt a könyvet, és megtudod! Biztos lehetsz benne, hogy új ismereteiddel még a felnőtteket is lenyűgözöd!
A Hogyan működik? frappánsan és érthetően mutatja be mindennapi eszközeink működését. Az ötletes és humoros illusztrációkban gazdag kötet nemcsak az iskoláskorú gyerekek tudását gyarapítja, hanem lebilincselő olvasmány is egyben. Növeli a gyerekek tudásvágyát, környezettudatosságra és analitikus gondolkodásra nevel. A fontos fogalmak magyarázatát a könyv végén olvashatják azok, akik a nagy kalandozás közben esetleg megbotlanak az ismeretlen kifejezésekben.
A könyv lektora, Miklovicz András szerint:
„Pár éve szakmai úton voltam Svájcban, és – életemben először – láthattam egy automata fűnyírót a gyár udvarán. Lavórnál kisebb, korong alakú szerkentyű volt; vidáman szaladgált a gyepen, a kövezett utak szélénél mindig gondosan megállt és visszafordult. Sokáig figyeltem, végül így szóltam a mellettem álló kollégához: I’m sure there is a little man inside. Vagyis hogy biztos vagyok benne, hogy egy kis emberke van a belsejében. Kicsit még poénkodtunk ezen, de persze mindketten tudtuk, hogy villanymotor, meg akkumulátor, meg érzekelők, meg vezérlők vannak benne. De a látvány olyan furcsa volt számomra, ez az intelligens kis masina, ahogy össze-vissza futkározik a füvön, beleütközik ebbe-abba, de mégis tervszerűen teszi a dolgát, hogy muszáj volt elképzelnem az apró sofőrt, aki irányítja belülről.
Számomra a Hogyan működik? című könyv legnagyobb erénye a grafikája. Mind a nyolcvan oldal telis-tele részletgazdag rajzokkal, amelyek műszaki szempontból hitelesek, de mégis teremtenek egy kis technikai fantasy világot. És ebben a fantasy-ben óriási szerepe van annak a több száz pöttöm csajszinak és fickónak, akik rendületlenül hajtják a hajtószíjakat, forgatják a forgattyúkat, tolják a tolattyúkat, és egyáltalán, mindig pontosan azt csinálják, amit csinálniuk kellene, ha tényleg ott lennének az eszközök belsejében. Nagyon szeretem például a hűtőszekrényért felelős csapatot: egyik részük fürdőruhában szaunázik a meleg kondenzáló csöveken, másik részük kabátban és sapkában hógolyózik a mélyhűtő fagyos tájain.
A könyv lektoraként nagyon figyeltem arra, hogy ez a gazdag képi világ szakmailag is rendben legyen. Olvasóink előbb-utóbb találkoznak ezekkel az eszközökkel, folyamatokkal; nem történhet meg, hogy apukájuk, tanáruk, vagy éppen a szerelő bácsi mást mond, mint amit a könyvben láttak, olvastak. Remélem, sikerült elérni célomat. Ha valami mégis elkerülte volna a figyelmemet, semmi baj – a kis munkások és mérnökök majd pontosan elmagyaráznak mindent!”