Hol terem az olvasó?
https://www.tessloff-babilon.hu/hol-terem-az-olvaso
Szeretnénk, hogy gyermekünk sokat olvasson. Azonban ahhoz, hogy egy gyerekből igazi olvasó váljék, nem elég, hogy a kezébe nyomjuk a könyveket, amiket szerintünk feltétlenül el kell olvasnia. Nem az a cél, hogy elolvasson valamit a kedvünkért vagy az iskolai előmenetele kedvéért. Az a cél, hogy rákapjon az olvasás ízére, és megszeresse az olvasást. Mert amelyik gyerek élvezi az olvasást, az magától nyúl a következő könyvért, és felnőttként is sokkal többet fog olvasni.
Kutatásokkal bizonyított tény, hogy az olvasás szeretete pozitív hatással van a gyerekek személyiségfejlődésére és általános műveltségére.[1] Az olvasni szeretőknek nagyobb a szókészletük, jobb a helyesírásuk, műveltebbek, empatikusabbak és nyitottabbak más kultúrák iránt. A kutatásokból az is kiderül, hogy a kisdiákok többsége alapvetően szeret olvasni – noha a lányok jobban vonzódnak a könyvekhez, mint a fiúk –, csak menet közben ez valahogy megváltozik. Ha belegondolunk, ez nem is csoda. Milyen okai lehetnek ennek a változásnak?
A vizuális kultúra behatol az életünkbe, a legtöbb otthonban napi néhány órában megy a tévé, be van kapcsolva a számítógép. És persze sokszor egyszerűbb választás egy filmet nézni, mint egy könyvet kinyitni, hiszen az olvasás aktivitást is kíván, a film kevésbé. De ezen kár sajnálkozni, ebben a világban élünk, és sokan mindezek ellenére is rajongva szeretik a könyveket.
Egy olyan családban, ahol a szülők élvezik az olvasást, ott a gyerekek is érdeklődni fognak a könyvek iránt. Ahol a szülők maguk is elfordulnak a könyvektől, ott a gyerekben sem fog magától felébredni a könyv iránti kíváncsiság.
De bizonyára az is lelohasztja a gyerekek lelkesedését, ha folyamatosan olyan könyveket és szövegeket kell olvasniuk, amikhez semmi kedvük. Anélkül, hogy ítéletet mondanánk a kötelező olvasmányok felett, azt bátran kijelenthetjük, hogy az iskolai kötelezők önmagukban nem tudják felkelteni a legtöbb gyerek olvasási kedvét, sőt meglehet, hogy időnként épp az ellenkező hatást érik el.
A Szeretek olvasni! sorozat célja egyszerű. Azt szeretnénk, hogy a kezdő olvasók átéljék az olvasás örömét, és büszkén mondják magukról, hogy:
– Szeretek olvasni!
Vagy azt, hogy:
– Imádok olvasni!
Esetleg azt, hogy:
– Én mindennap olvasok!
A sorozat könyvei minden tekintetben figyelembe veszik a kezdő és haladó olvasók igényeit. Nagy betűk és vidám rajzok segítik az olvasást, a fejezetek emészthető hosszúságúak, nyelvezetük egyszerű, de azért vannak benne különleges kifejezések, szófordulatok, amelyek kihívást is jelentenek. A miniregények végén egyszerű szövegértési feladatokat találunk. A könyvek formátuma is úgy van kialakítva, hogy illeszkedjen a gyerekek kezébe, ugyanakkor azt érezzék, hogy egy „valódi” könyvet, regényt olvasnak – ezt szolgálja a félig kemény flexi borító és a gerinc is.
A sorozat szerkesztői különböző nehézségi szintű könyveket terveznek. A teljesen kezdő olvasó 6-7 éveseknek szánjuk a 32 oldalas, 6+ jelzésű könyveket. Az olvasni már folyamatosan tudóknak szánjuk a 64 oldalas, 7+ besorolású könyveket. A későbbiekben 8-10 éveseknek szánt könyveket is szeretnénk megjelentetni.
A sorozat a 2015 tavaszán három új címmel jelentkezett. Mindhármat magyar szerző és magyar illusztrátor jegyzi.
6+ besorolású Sepsi László Az éjszaka réme című könyvecskéje. Peti egy reggel észreveszi, hogy nincs meg a kedvenc játékhelikoptere. Sőt, sok más játék is eltűnt. Talán valaki ellopta őket? Peti elhatározza, hogy lefüleli a tolvajt. (A kötetet Fodor Anikó illusztrálta.)
A másik két könyv már a 7+ korosztálynak szól. Bartók Imre ismert szerző, aki eddig felnőtteknek szóló regényeivel és költészeti tárgyú műveivel hívta fel magára a figyelmet. Az Alfonz és az űrlények című könyve azonban egész más, mint az előzőek. Főszereplője egy Alfonz nevű kisfiú, aki szeptembertől a 24. kerületi általános iskolába jár. Micsoda? Hogy nincs is 24. kerület? Tévedés! Csak senki sem tud róla. Ahogy arról sem, hogy ez a suli tele van földönkívüliekkel! (A kötetet Nemes Anna illusztrálta.)
Mán-Várhegyi Réka nevét is ismerik már sokan, hiszen írt már felnőtteknek, kamaszoknak, gyerekeknek egyaránt. A Kókusz Franci, a fodrász titkosügynök című könyvének főszereplője egy afgán agár leányzó, Kókusz Franci. Őt mindenki úgy ismeri, mint a Pintyőke Sándor utcai fodrászt. Azt viszont kevesen tudják, hogy valójában titkosügynök, akinek ebben a történetben egy ellopott süteményrecept után kell nyomoznia. (A kötetet Rödönyi Csilla illusztrálta.)