Mi MICSODA vagy Tudás 30 másodpercben?
Ismeretterjesztés gyerekeknek – kiadónk legkedvesebb küldetése! Egy 25 éves klasszikus, és egy nagyon mai szemléletű, vicces, élénk rajzokkal tarkított sorozat kötetei versenyeznek aktuális címeink között. 2015 őszén öt új Mi MICSODÁval gazdagodtunk (nem is akármilyen témákban: Az erdő, A Hold, Halak, Csillagok, Ásványok és kőzetek), és két 30 másodperces újdonsággal (Óceánok és Az ókori Egyiptom 30 másodpercben). Itt az ideje, hogy visszatérő és új vásárlóink segítségére siessünk végre: melyik való inkább az én gyerekemnek? Kiegészítik egymást a könyvek, vagy jobb lenne elköteleződni az egyik sorozat mellett? Mit tud az egyik, amit a másik nem? Lássuk csak!
Tisztázzuk, melyik micsoda
A Mi MICSODA nem csak a BABILON hírnevét alapozta meg - nemzetközileg ismert és sikeres sorozatról van szó, világszerte 75 millió példányt adtak el a címekből összesen. 1991 óta jelenik meg kiadónk gondozásában, így több, mára már felnőtt generáció ismeretanyagát alapozta meg a minket körülvevő világról. Csöppet sem túlzás: ma is kisiskolások ezrei olvasgatják szerte az országban. Akiket az az öröm és megtiszteltetés ért, hogy ma a kiadó munkatársaiként dolgozhatnak, bizony annak idején ezekből a könyvekből készültek tanulmányi versenyekre, kiselőadásokra. (Kiadónk 25 éves jubileuma alkalmából épp szeptember hónapban hirdettünk nosztalgia-napokat, érdemes Facebookon rákeresni a #mimicsoda25 hashtagre!). A Mi MICSODA tehát 25 éve a családi könyvespolcokon tartózkodik életvitelszerűen, és több mint 2,5 millió eladott példányunk helyettünk állítja: a Mi MICSODA márka a szakszerű ismeretterjesztés védjegye.
A klasszikus Mi MICSODÁkat 8 éves kortól ajánljuk (a sorozat kötetein kívül Rejtvényes barangolók, kvízfüzetek és filmek is tartoznak ide), a kisebbeknek pedig ott vannak a szintén méltán népszerű Mi MICSODA Junior és mini kötetek. A Mi MICSODA tudásanyag gyarapítására naprakész ismereteket tartalmazó cikkeket töltünk fel a www.mimicsoda.hu oldalra, klubtagjainknak pedig jobbnál jobb programokat kínálunk, melyek közül a legnépszerűbb a Mi MICSODA nyári tábor.
Tudományos szaklektorok gondoskodnak az ismeretanyag pontosságáról, a szerkesztők pedig arról, hogy ezeket az ismereteket érthető módon adjuk át a gyerekeknek az általános iskolai tudás támogatásaként vagy kiegészítéseként. Az izgalmas, ki-ki érdeklődésének megfelelő témák képszerű leírásokban mutatkoznak meg, melyek megmozgatják a fantáziát. A tudás vázát élményszerű történetek kísérik látványos fotókkal karöltve.
Nagyon fontos, hogy megújulni képes sorozatról beszélhetünk - azokat a könyveket, melyeket már nem lehet kapni, újra megjelentetjük; ezeket nem egyszerűen utánnyomjuk, hanem felújítjuk, és aktualizáljuk. Így például ma már nem ugyanahhoz Az ókori Egyiptom című Mi MICSODÁhoz juthatnak hozzá a vásárlók, mint amihez a kötet első kiadása idején, hanem egy teljesen új tartalommal és illusztrációkkal, új szerző tollából való, mai szemmel igen vonzó kivitelezésű könyvhöz.
A sorozat erőssége a tartalmas szöveg mellett a képanyagban rejlik. Másutt nem látható fotókkal és szemléletes magyarázó ábrákkal találkozik az olvasó minden oldalon. Ezeknek óriási szerepe van az érdeklődés felkeltésében és az ismeretanyag megértésében.
Három szóban a Mi MICSODA: hagyomány, bizalom, szakértelem.
A Tudás 30 másodpercben kötetei újoncnak számítanak a Mi MICSODA könyvekhez képest – egy viszonylag új, a brit Ivy Press égisze alatt születő sorozathoz tartoznak, melynek felnőtt verziója is ismert (Magyarországon a Partvonal Kiadó jelentette meg pár jelentős darabját). Az Ivy Press az innovatív szemléletről híres a könyvkiadásban nemzetközi szinten is. A „30 másodpercek” lendületes könyvek, egy-egy téma igazi szakembereinek tollából (a magyar verziókat neves lektorok felügyelik), életteli illusztrációkkal, melyek a képregények stílusához igazodnak leginkább.
A kötetek egy-egy témát (könyvenként 50-et) egy-egy oldalpáron fejtenek ki bravúros közvetlenséggel és alapossággal, és ami a fő: könnyen érthetően. Az egy szuszra elolvasható fejezetek szélén 3 másodpercben megtaláljuk a „lényeget”. Akit pedig a szórakoztató illusztrációk és az olvasás öröme sem hoz eléggé lázba: 3 perces küldetéseket is találunk a könyvek lapjain, melyek remekül modellezik a világ működését alakító erőket kicsiben, és igazi kihívást jelentenek az aktívabb gyerekeknek is. Pár példa: modellezhetünk rakétaindítást lufi és szívószál segítségével, krátereket készíthetünk lisztből és vízből, atomerőművet építhetünk mindössze 10 teniszlabda és 9 vécéguriga segítségével, a szupernóvahatást pedig A világűr 30 másodpercben szerzője szerint különböző méretű labdákkal is pompásan lehet szemléltetni!
Az első pillantásra csupán trendinek tűnő illusztrációk remekül egészítik ki a szöveget, átismétlik, összefoglalják a leírtakat. Tehát az „ismétlés a tudás anyja” elvét követve az egyoldalas leírást követi az egymondatos összefoglaló, majd az egyoldalas illusztráció az előzőekben leírtakat vizuálisan is rögzíti.
Három szóban a Tudás 30 másodpercben: lendület, kísérletezés, összegzés.
Ha harc, hát legyen harc!
A két sorozatban megannyi érdekfeszítő téma mutatkozik be (a Mi MICSODA kötetek listáját itt, a 30 másodpercben sorozat eddig megjelent darabjait itt böngészhetitek), és természetesen találunk egyezéseket is – hasonló vagy épp ugyanolyan címeket. Kézenfekvőnek tűnik a két sorozat különbségeit, és azok dicséretre méltó sajátosságait két azonos című könyv példáján keresztül bemutatni.
Legyen ez a cím Az emberi test – hiszen saját testünk működésének ismerete elengedhetetlen, gondolhatja joggal a szülő, amikor ismeretterjesztő könyvet választana gyerekének.
Mi MICSODA: Az emberi test – A természet remekműve | Az emberi test 30 másodpercben | |
Hány éves kortól ajánljuk? |
8 | 8 |
Főbb témakörök? | Agyműködés, érzékszervek, létfontosságú szervek, tartás és támasz, szaporodás. | Mikrobiológia (sejtek, szövetek felépítése), a test tartószerkezete, túlélési rendszerek, agy és idegrendszer, érzékelés, szaporodás, genetika. |
Vannak-e lexikális függelékek, összefoglalások, melyek a tudás megtartását is segítik? |
Függelékként kislexikon. | Fontos fogalmak listázása a nagyobb tematikus egységek előtt, tárgymutató, és minden fejezet lényegi tartalma egy mondatban összefoglalva. |
Képi tartalom? | Rajzok és fotók egyaránt – ideértve mikroszkopikus felvételeket is! | Képregényes, kedves, sokszor vicces rajzok, sematikus, könnyen áttekinthető ábrák pl. a sejtfelépítésről. |
Mennyire alapos és mélyreszántó a tudásanyag, ami bennük foglaltatik? | Részletekbe menően pontos tudást tartalmaz. | Alapos, de lényegretörő, a hangsúlyt inkább az értő áttekintésre helyezi, mint a részletekre. Közvetlen, „beszélgetős” stílusa a gyerek számára szinte észrevétlenül csempészi fejébe még olykor egyes idegen szavak jelentését is. |
Mennyire szórakoztató, játékos, színes? Szeretni fogja-e a gyerek? | Rendkívül (részlet)gazdagok az illusztrációk, vegyes, változatos színvilággal. Az oldalakon „Tudtad?”,”Hihetetlen!” vagy „Széljegyzet” buborékok szállítják a szenzációkat, izgalmakat. Vicces interjú az Orral és a Szemmel. | A rajzok kétségkívül művészeti szinten mozognak (a 30 másodpercben könyven rajzolója Wesley Robbins angol grafikusművész). Egy-egy témánál szenzációs, elgondolkodtató tények és történetek szerepelnek (pl. „Mátyás király lehelete”). A 3 perces küldetések a könyvsorozat egyik fő erőssége: tapasztalati tudást adnak át nem kevés mókáért cserébe! (Pl. Reflexpróba, Csapd be az agyad!, Készíts dobhártyát!) |
Szóval?
Mondhatjuk, hogy különböző stílusuk, és tematikai felépítésük okán a két sorozat könyvei remekül kiegészítik egymást. (Itt fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy szerkesztés során a két sorozat könyveinek fogalmait, szóhasználatát igyekszünk egymáshoz közelíteni.) Különösen igaz ez olyan esetekben, mint pl. A világűr 30 másodpercben, mely mellé egy Mi MICSODA Bolygók és az űrutazás az érdeklődés tárgyának egy szeletébe enged elmélyülést.
Sajnos egyikünknek sincs annyi pénze, hogy minden könyvet megvásároljon a világon, ami csak érdekli, ezért ha priorizálni kell, a döntő karaktere a sorozatoknak a következő:
A Mi MICSODA könyveket legjobb sorban haladva végigolvasni, míg a Tudás 30 másodpercben fejezetenként külön is kezelhető – a fontosabb fogalmak listázása a tematikus blokkok elején is ezt támasztja alá. A Mi MICSODÁK tudományos fotóik révén másféle bepillantást engednek a tudomány egy-egy szeletébe, mint a 30 másodperces könyvek „szórakoztatva tanító”, aktív, kísérletező hozzáállásra sarkalló kötetei – melyek a lényeg nagy vonalakbani megértését célozza meg elsősorban.
Bizton állíthatjuk, hogy mindkét sorozat kitűnően alkalmas referenciakönyvtárnak, a választás inkább ízlés kérdése.
Ha pedig úgy döntenél, kikéred a gyerek, a gyerekek véleményét is a kérdésben, várunk titeket a kiadóban, lapozgatni, nézelődni, ismerkedni ezekkel a nagyszerű könyvekkel!