A gyűszű a poharazásnál, a gyógyszerek közt és az ujjunk hegyén

kultúrtörténet, technika

A gyűszű kifejezést több helyzetben is használhatjuk. Például amikor egy italból csak nagyon keveset kérünk, olyankor ezt mondjuk: „elég lesz egy gyűszűnyi is”. Ha viszont valaki, éppen ellenkezőleg, túl sokat iszik, arra mondják, hogy „feneketlen a torka, akár a szabó öreggyűszűje” (hiszen az a sok használattól át is lyukadhat a tetején). Egy régi szólás szerint pedig aki nagyon csücsörít, az éppen „gyűszűre szedi a száját”. Aki pedig szegény, annak „se tűje, se gyűszűje”.

Gyűszű
A 14-dik században inkább miniatűr kupolák voltak még a gyűszűk, amelyek gyakran öntöttvasból készültek. A mesterek azonban már ekkor is ügyeltek rá, hogy a tű befogásához szükséges mélyedések szép mintát adjanak ki. (Kép forrása: Llangefni, Wikimedia)

A növények között is találkozunk a kifejezéssel. A digitalis (digitalisz) virág magyar neve gyűszűvirág. És bár ezt eredetileg az alakja miatt nevezték el így, végül a kémia és az orvostudomány jóvoltából a felhasználásában is érvényesülhet a gyűszűre jellemző védő szerep. Ugyanis a virág levelének több anyaga is alkalmas a vérkeringés javításához, ezért a kivonata a szív- és asztmagyógyszerek legfontosabb alapanyaga.

Azt mindannyian tudjuk, hogy az fenti szólások és elnevezések ihletője, a gyűszű nevezetű tárgy az a varráshoz használt, az ujjunk végére húzható eszköz, amelynek egyébként külön érdekessége, hogy az előállításához a természet is kínált anyagokat.

Hogyan született a gyűszű?

A gyűszű kicsiny, kehely formájú védőeszköz, amely abban segít, hogy ha valakinek vastag kelméket vagy bőrdarabokat kell kézzel összevarrnia, akkor a tűt a gyűszűt viselő ujjbegyével jó erősen be tudja nyomni az anyagba anélkül, hogy megszúrná magát.

Ahhoz, hogy egy gyűszű megfeleljen a rendeltetésének, kemény anyagból kell készülnie. Mint az a munkaeszközöknél gyakori dolog, a kezdeti időkben a gyűszűt készítők is a természethez fordultak alapanyagokért. Ennek során pedig rátalálhattak például egy-egy szabályos mélyedést tartalmazó, nagyobb kavicsdarabra vagy gyöngyre, de elefántcsontból vagy egyéb állati eredetű csontokból is faraghattak gyűszűket. Olykor a kellőképp kidolgozott bőr is megfelelt erre a célra. A sírok tanúságai szerint ilyen, természetes anyagokból készült gyűszűket már Egyiptomban, illetve az Ibériai-félszigeten is használtak. A pontosabb, és egyúttal nagyobb mennyiségben is gyártható formákhoz azonban a fémművesség fejlődése is kellett. Az első, bronzból készült gyűszűt a tragikus történetű Pompejiben találták meg. Ez a tárgy kb. az időszámítás utáni első században készült. A fém felhasználásának általánossá válása után a gyűszűkészítést is egyre változatosabb technikák jellemezték.

Ahol fémművesek voltak, ott gyűszű is volt

A középkorban a gyűszűk vagy sárgarézből, vagy egyéb, vékonyra kalapálható fémlemezből készültek, és elsősorban a fémművesség központjaiban váltak népszerűekké. Így például a 15-dik században a nürnbergi gyűszűkészítők, majd hamarosan a hollandok és az angolok jártak az élen az egyre népszerűbbé váló eszköz készítésében. A 14-dik századra Észak- és Nyugat-Európában már sokan használtak gyűszűt.

Gyűszű
 Nagyjából a 18-dik századtól a polgári otthonokba is bekerültek az olyan gyűszűk, amelyeket nagy műgonddal díszítettek és bársonnyal bélelt dobozban tartottak, hogy ezzel is kifejezzék a tulajdonosaik (többnyire a sokat kézimunkázó nők) kulturáltságát és igényességét. Ezen a gyűszűn a nemesi címerekhez hasonló pajzs alakú keretbe rajzolták bele a tulajdonos nevének kezdőbetűjét: egy cirkalmas J betűt. (A szerző fotója)

Az első gyűszűgyárat egy holland vállalkozó, John Lofting alapította Londonban, 1693-ban. Később Buckinghamshire-be költöztette az üzemét, mert ott a vízenergiát is jól ki tudta használni a gyártáshoz, és így hamarosan évente több mint kétmillió gyűszűt tudott előállítani. Egyúttal új technológiákat is kifejlesztett: a kalapálás helyett izzítással formálták meg az egyes darabokat, amitől könnyedebb és vékonyabb lett a gyűszűk fala. Emellett hosszabbra is meg lehetett nyújtani a gyűszűket, amitől stabilabban ültek meg az emberek ujján. Az akkorra olcsóbbá váló, amerikai ezüst szintén jelentős szerepet játszott a gyűszűk stílusának megújulásában.

Mivel a gyűszűnek biztonságosan kell megtámasztania a tű fejét (hiszen különben lecsúszna róla), a felülete semmiképp sem lehetett sima, ezért a legszerényebb darabon is sok bemélyedésnek kellett lennie. A 18-dik századig a gyűszű gödröcskéit kézi lyukasztással alakították ki, de a század közepére már szerkesztettek egy olyan gépet is, amely átvette és le is egyszerűsítette ezt a feladatot. Mindettől egy idő után természetessé vált, hogy a gyűszűkészítők a lyuggatáson túl is vittek fel mintákat, díszítéseket az eszköz felületére, vagyis külön gondjuk volt arra, hogy a tárgy szép is legyen.

A minták szerkezete gyakran követte azt a népművészetben mindenütt ismert formát, amelyben a felül szabadon elhelyezett vagy variált mintákat alul egy bordűrrel (zárt vonalak közt futó sávval) zárják le. Ez vagy geometrikus, vagy stilizált növényi-állati motívumokat tartalmaz. A gyűszű formája természetes módon kínálta a bordűrös megoldást, hiszen az alját egyébként is egy kis kiugró perem szegélyezte. A gyűszűkre ezután sokféle képet, mintát véstek rá, akár bordűrrel, akár anélkül, és ezekkel többféle vevő igényeit is igyekeztek kiszolgálni. Gyakran az eszköz gazdáinak művészien bevésett monogramja jelentette a díszt a gyűszűn, de olykor egész sorozatok is készültek úgy, mintha a gyűszűkkel egy egész képregényt vettek volna meg.

Gyűszű
 A Vácrátóti Gyűszűház alapítója 5 földrész 190 országának gyűszűiből állította össze a múzeum 6000 darabos gyűjteményét, amelynek gyűszűin a politikus portréktól a szigetek képein keresztül Mickey egérig ezerféle mintát láthatunk. A cél, hogy a gyűjtemény bekerüljön a Guinness-világrekordok könyvébe. Reméljük, sikerül! (Fotó: Schaffer Gábor)

Az egyik ilyen sorozat egyes darabjain például a brit királyi család egy-egy tagjának mini-portréja volt ott. Máskor Jézus életének történeteit jelenítették meg a gyűszűkön, amelyek mindezek folytán egyre gyakrabban váltak inkább ajándéktárgyakká, semmint használati eszközökké. A mintáik és anyagaik is egyre határozottabban utaltak a tulajdonosaik társadalmi-anyagi helyzetére. Módosabb családok akár aranyból vagy meisseni porcelánból is csináltathattak maguknak gyűszűt, amelyet azután a vitrinjükbe tettek be dísztárgyként vagy emléktárgyként. Az értékes fémből készült gyűszűk később, az I. világháború után viszont kézzelfogható hasznot is hoztak: a brit kormány felhívására sokan beszolgáltatták az értékes fémből készült gyűszűiket, amelyeket azután beolvasztottak, és a fém eladásának árából kórházaknak tudtak fontos felszereléseket megvásárolni.

Idővel több országban is divattá vált a gyűszűk gyűjtése, és a gyűjteményekből később önálló múzeumokat is létrehoztak. Magyarországon a Vácrátóti Gyűszűházban láthatunk egy csupa különleges darabból álló, jelentős gyűjteményt.

Lévai Júlia


Címkék:

ajánló  állatkert  állatok  alvás  Antarktisz  aszteroida  Ausztrália  autó  baktérium  barlangok  betegség  Biblia  bolt  Budapest  buddhizmus  bútorok  búvárkodás  cidrimókus  császárság  csillagok  denevér  díj  dory  édesség  éghajlat  egyensúly  egyház  egyiptom  elefánt  elektromosság  ember  emberi test  emlős  építmények  Északi-sark  etimológia  étkezés  eukaliptusz  Európa  fejlesztés  félelem  felfedezés  finommotorika  fizika  Föld  főzés  gyerekek  gyógyítás  gyógyszertár  háború  hajózás  halak  halál  halmazállapot  hangsebesség  hideg  hiszti  hogyan működik  hőmérő  hüllők  idő  időjárás  időszámítás  India  infrahangok  interjú  internet  iránytű  irodalom  iskolaérettség  iskolakezdés  járművek  játék  jel  jelentés  jelrendszer  Jézus  kalóz  kapitalizmus  karácsony  karantén  kémia  kereskedelem  kétéltűek  Kína  klímaváltozás  koala  kommunikáció  kórház  koronavírus  könyv  kőzetek  közlekedés  Krisztus  kultúra  kultúrtörténet  léghajó  leguán  légzés  LOGICO  lovagok  madarak  magasság  mágnes  mese  meteorológia  Mi MICSODA  mikroszkóp  mitológia  mítoszok  művészet  Nikola Tesla  Nobel-díj  növények  nyelv  nyomozás  óceán  ókor  ókori Görögország  oktatás  olimpia  olvasás  óra  Oroszország  orvoslás  öltözködés  őskor  pedagógus  pszichológus  pulzus  rajz  rák  receptek  régészet  repülés  robot  rovarok  sárkány  sejtek  sport  szavak  szellemek  szépség  szerzetesrendek  szimbólum  táplálkozás  távíró  technika  tél  tenger  terhesség  természet  természeti jelenségek  természeti katasztrófák  természettudomány  teszt  tobzoska  történelem  tudomány  tüntetés  újkor  ultrahang  úthálózat  ünnep  vadnyugat  vallás  város  Városliget  vasút  védőoltás  Velence  vidámpark  vidra  világűr  vírus  víz  vulkán  zarf  zene