A pszichomókus válaszol
Cidrimókus első ránézésre egy átlagos mókus. Átlagos mókusodúban él, és átlagos mókustevékenységekkel tölti a napját: eszik, nézelődik, alszik. Csakhogy mindeközben rettenetesen aggódik. Vagyis szorong. Ha szeretnél többet tudni a szorongásról vagy más pszichológiai természetű kérdésről, kérdezz a pszichomókusunktól... azaz a pszichológusunktól, Felhősi Gabriella gyermekklinikai szakpszichológustól!
Ide kattintva küldheted el kérdéseidet. (Az adataidat bizalmasan kezeljük.)
A gyerekek számára a nagyvilág ismeretlen és nehezen érthető hely. A biztonság, a védettség érzése kiemelkedően fontos számukra, minél kisebbek, annál inkább. Szüleik megpróbálják minden bajtól megóvni őket, gondosan megtanítják, ki mindenkiben ne bízzanak, hogyan vigyázzanak magukra, és persze kicsit féljenek is – ez teljesen érthető, természetes törekvés. Terveket szőnek, elővigyázatossági lépéseket tesznek, és megpróbálnak felkészülni a legrosszabbra, bármi legyen is az. Ha pedig mégsem úgy alakulnak a dolgok, ahogy elképzelték, pánikba esnek.
A pánik rémes érzés, felzaklatja az embert, és még inkább megerősíti azt a törekvését, hogy a jövőben elkerülje azt a helyzetet, ami a pánikot okozta. Azonban így csak gyarapodnak a félelmek, amíg a fantáziavilág harapós szereplői ott leselkednek már minden bokorban, és lassan legyőzhetetlennek tűnnek.
Cidri kalandjainak legalább két tanulsága mindig van: a világ kevésbé kiszámítható, mint amilyennek Cidri látni szeretné, de általában nem is olyan veszélyes. A szigorú óvintézkedések csak időleges nyugalmat hoznak a mókusnak, továbbá komoly áruk van: Cidri saját mozgásterét korlátozza. Kevés tevékenységben vesz részt, és figyelmét is főleg aggodalmaskodásai és előkészületei kötik le, ezáltal remek élményektől fosztja meg magát.
Minden könyvből újra és újra kiderül, hogy a valódi megoldás a nyitás, a félelmek bátor elengedése vagy módszeres leépítése (lásd Cidrimókus figyelemre méltó tudatosságát, amivel listázza a veszélyeket – fontos lépés abban, hogy aztán megszabaduljon tőlük). Cidrire eddig ismeretlen, csodás élmények és kalandok várnak. A gyerekeknek ezzel azt üzeni: a világban még egy csomó klassz dolog van, amiről még sejtelmed sincs! Ne cidrizz, merj felfedezni, megéri nyitni!
Cidri karaktere folyamatos fejlődésen megy keresztül. Lassan, de biztosan halad a világ és saját maga megismerése, elfogadása útján, és mindig új helyzetekben próbálja ki magát. A jó hír, hogy a teljes kontroll hiánya egyáltalán nem jelent kiszolgáltatottságot. Mélanie Watt, aki maga is küzd Cidri nehézségeivel, a humort és az önreflexiót kínálja fő eszközként a megküzdéshez. Cidrimókus történetein keresztül viccesen, aranyosan, magával ragadóan valami nagyon fontosra tanít: az élet, az emberek és állatok akaratunktól függetlenül létező dolgok. Részeseik, társaik lehetünk, amennyire körülményeink és saját nyitottságunk engedi, de irányítani csak egy pontig tudjuk őket – és nem is biztos, hogy valóban ez okoz majd örömet. A Cidrimókus könyvek, ha csak egy picit is, de közelebb fogják vinni olvasóikat ahhoz, hogy közösségben és egyedül egyaránt át tudják adni magukat tevékenységeiknek, élményeiknek.
Egy anyuka kérdése: Szerinted mi okozhatja, hogy a 6 éves kislányom fél a sötétben? Köszi előre is! Felhősi Gabriella: Az éjszakai félelem fél-egy éves kortól egészen óvodás korig természetes jelenség, oka általában a szeparációtól való félelem. A gyerekek és édesanyjuk szoros egysége a fejlődéssel lazulni kezd, egyre önállóbbá, függetlenebbé válnak. Az átmenet azonban nehéz, és főleg a sötétségben lehet szorongató számukra az egyedüllét, ilyenkor kiszolgáltatottnak érezhetik magukat. Kislánya biztonságérzete növelésében segíthet egy alváshoz használt tárgy, állatka, fantáziája ijesztő lényeinek elhessegetéséhez pedig egy gyenge fényforrás a szobában vagy a nyitva hagyott ajtó. A támogató, szeretetteljes légkör mellett világos szabályok, szokásrendszer kialakítása a lefekvés kapcsán szintén megnyugtató a gyerekeknek. |
Küldj egy kérdést Cidrinek!Cidrimókus véleményére vagy kíváncsi? |
Gréta876: Szia, Cidri! Olvastam a Cidrimókus szülinapjában, hogy félsz a bohóchalaktól? Miért? Cidrimókus: Micsoda kérdés! A bohóchalak nagyon veszélyesek! Megpróbálják különféle mókázással elterelni a figyelmed, és amikor egy pillanatra nem nézel rájuk, HAMM, a lábadba harapnak! Még szerencse, hogy csak a víz alatt élnek… |
Mirnix: Van rendes neved? Vagy csak ennyi, hogy Cidrimókus? Cidrimókus: Neked meg az, hogy Mirnix? Ha tudni akarod, van rendes nevem, így hangzik: Cidriházi Cidri Mókus. De a barátaim csak Cidrinek hívnak. Akarom mondani a barátom, egy Pajti nevű eb. Kicsit büdös, de jó a humora. |
Okuláré: Hahó, Cidri! Hány makkot tudsz megenni egyszerre? Cidrimókus: Szerintem ez egy becsapós kérdés lesz… Hm, lássuk csak! Úgy a legbiztonságosabb, ha egyszerre csak egyet eszem, gondosan megrágom, és aztán szépen lenyelem. De előtte és utána rengeteg további makkot meg tudok enni! (Nálad többet, az tuti!) |