Hideglelős-kereszt a Duna fölött

kereszténység, Magyarország, nyelv, szavak

A minket körülvevő levegő hőmérsékletével kapcsolatban a „hideg” és a „meleg” szavakat használjuk leggyakrabban. Ezeket jelzőként és képletesen is szoktuk használni.

Ez utóbbi esetben a „hideg” inkább negatív jelentést hordoz, a „meleg” inkább pozitívat (bár amikor a meleg a forróságig fokozódik, akkor már inkább a Pokol és a Purgatórium tüzével kapcsolódik össze). És bár a két szó jelentését magától értetődőnek találjuk, olykor mégis okozhatnak meglepetést is a számunkra.

A „hideg” és a „meleg” a hétköznapi szóhasználatban

A hétköznapi életben nem kelt feltűnést, ha valaki a hidegfrontot vagy a melegfrontot okolja a fejfájásáért, vagy ha egy hidegbüfé kínálatából keres valamit (egy hideg italt vagy egy hidegsültet), amivel enyhíteni tudja. Egyes üzemekben dolgozók ismerik a meleg- és hideghengerelést, a fodrásznál pedig pár éve még hideg és meleg dauert is rendelhettek a nők. Ha valaki lázas beteg lesz, könnyen kaphat hidegrázást.

Magazin
A hidegvérű állatok közé tartozik a híres magyar muraközi ló is. Ennek őseit még a 18-dik században hozták be Ausztriából a nyugati határvidék fuvarosai, akik rendszeresen szállítottak gabonaféléket és egyéb terményeket a szomszédos országba. Az onnan érkező nóri és pinzguai lovak nagy terheket bírtak el, s emellett kitartók is voltak. Ebből a két lófajtából tenyésztették ki azután a nagyobb pinkafőit és a valamivel kisebb muraközit. Sajnos ma ezeket a gépesítés miatt a kihalás veszélye fenyegeti, a tenyésztők azonban reménykednek benne, hogy a jövőben az erdőművelésben nagyobb szerepet kaphatnak, és így tovább is szaporodhatnak. (Fotó)

A legtöbb gyerek pedig ismeri a hideg-meleg keresgélős játékot. Mindeközben a fejük fölött lévő lámpa is ugyanúgy lehet meleg vagy hideg fényű. A növénytermesztésben gyakran találkozunk a melegházakkal, az építőiparban pedig a hidegburkolattal.

Ha kirándulni szeretnénk, betervezhetjük úticélnak a Börzsöny harmadik legmagasabb hegyét, a Nagy-Hideg-hegyet, vagy a Velencei-hegység legmagasabb pontját, a Meleg-hegyet. Az állattanban hidegvérű és melegvérű állatokat különböztetnek meg. Hidegvérűeknek azokat nevezik, amelyek nem képesek a testhőmérsékletüket egy állandó szinten tartani. (Ilyenek például a nagy testű, izmos, nyugodt vérmérsékletű, lassú mozgású lovak, mint például a muraközi ló is, továbbá a halak, a kétéltűek és a hüllők.) A melegvérűek közé azok az önálló testhőmérsékletű állatok tartoznak, amelyek képesek a saját testük hőmérsékletét a környezetük hőfokától függetlenül egyenletesen melegnek megtartani.

A „hideg” és a „meleg”: képletesen

Ha az imént említett „hidegvérű” kifejezést emberre mondjuk, akkor mindjárt szimbolikussá is válik: azt jelenti, hogy olyan személy van szó, akit a legritkább esetben lehet kihozni a sodrából, „mindig meg tudja őrizni a hidegvérét”.

Ha valaki azt meséli egy ismerőségről, hogy „mondott hideget-meleget”, ennek megfejtésén nem kell sokat gondolkoznunk: könnyen kitalálhatjuk, hogy az illető egyszerre mondott rosszat is, jót is. Az is szinte magától adódik, hogy a jólelkű embereket melegszívűeknek, a ridegebbeket hidegszívűeknek hívjuk. Ugyancsak egyértelmű, hogy mit jelen, mikor valaki ezt az átkot szórta ránk: „rázzon ki téged a hatnapos hideglelés!” (Ilyenkor legfeljebb azon érdemes elgondolkodnunk, hogy vajon mi hozhatta ki ennyire őt a sodrából, és hogy nem követtünk-e el mi is valamit, amivel kiválthattuk belőle.)

Magazin
A Pilismarót közelében lévő Hideglelős-keresztet szokatlan módon nem az út felé fordítva, hanem a Duna felé fordítva állították fel. És bár a panoráma igencsak lenyűgöző, akadhat, aki odafönn úgy érezheti: a „hideglelős” kifejezés talán kevés is annak érzékeltetésére, ahogy őt kirázza a hideg, ha lenéz a lábai elé. (Fotó: Tenczer Gábor, Telex)

A „hideglelés”-t humoros, ironikus felhanggal is szokták emlegetni. Például amikor azt mondják egy kifejezetten nemszeretem dologra: „Pont úgy vágyom rá, mint a hideglelésre!”.

Emellett természetesen egy történet is lehet „hideglelős”, ha például kísértetek vagy egyéb, félelmet keltő alakok szerepelnek benne. Szerencsére a krimikhez, thrillerekhez hozzászokott, huszonegyedik századi emberek többsége ezeket már nem veszi szó szerint, tudja kezelni az általuk keltett izgalmakat és meglepő erejű pillanatokat. 

A „hideglelés” jelzős formájának, tehát a „hideglelős” szónak azonban mégis van olyan kapcsolódása, amely a meglepetés erejével tud hatni. Ezzel akkor találkozhatunk, amikor a kirándulásunkhoz mégsem a feljebb felsorolt hegycsúcsok elérését tűzzük ki célként, hanem az Esztergom és Pilismarót közötti Hosszú-hegyet. Itt láthatjuk meg ugyanis egy magaslaton az ún. Hideglelős keresztet, amelynél tehát ez a borzongató hatású szó egy szakrális jelentésű tárggyal kapcsolódott össze.

Miért kapta ezt a nevet a járványkereszt?

Keresztet többféle okból is szoktak állítani az utak mentén, illetve a terep kiemelkedő pontjain. A leggyakrabban egyszerűen csak azért, hogy a község népe kifejezze a tiszteletét Krisztus és a kereszténység iránt. Ennek folyományaképpen régebb a férfiak kalapot emeltek, a nők kis meghajlással keresztet vetettek, amikor elmentek előtte. Sokan le is térdeltek és elmondtak egy rövidebb imát. A középkorban pedig gyakran babonából is kitették a keresztet, főként a kereszteződéseknél: hátha megvéd a rontásokkal szemben.

A szabadtéri keresztek többségét nem az egyház, hanem a hívek állíttatták. Az egyház csak felszentelte és megáldotta a lakosok egyéni buzgóságból állított kereszteket, amelyeket a községek okkal tekintettek a magukénak. Jó részük a sáskajárások és különféle járványok emlékét is őrzi, amennyiben az ezektől szenvedők vagy elhunytak üdvéért is imádkoztak előtte. Sőt, ezek okán nevezték el a feszületeket járványkeresztnek vagy lázárkeresztnek is. (A bibliai Lázárt a monda szerint Krisztus feltámasztotta, visszahozta a halálból.)  A legtöbb, akár még ma is álló keresztet a 19-dik század második felében állították.

A Pilismaróthoz közeli kereszt előde azonban ennél is korábban, 1784-ben került fel a Hosszú-hegy tetejére, a Duna fölé nyúló szakadék sziklájára. (Forrás) Ezt egy Nagy Mihály nevű esztergomi gazda készítette hálából, amiért a családját elkerülte a dühöngő járvány. (Ami valószínűleg a kiütéses tífusz lehetett.) Mivel azonban ez egy fakereszt volt, az időjárás egy idő után tönkretette. Szerencsére akkorra már az egyház is a magáénak tekintette, ezért az esztergomi érsek, Simor János készíttetett a helyébe Bécsben egy vaskeresztet, amelyet azután, 1871. május 3-dikán személyesen fel is szentelt. Ezután azonban a kőbányászatban végzett munkák miatt 1906-ban omladozni kezdett a sziklaorom, amiért ezt le is bontották, a keresztet pedig beljebb helyezték. Ugyanennek az évnek a tavaszán a környéken élők körmenet szerveztek a kereszthez, amihez azonban előbb végig kellett mászniuk a hegyoldalon, ami nem volt könnyű feladat. Egyrészt a nagy erőfeszítéstől, de a melegtől is alaposan kiizzadtak, ugyanakkor a Duna felől érkező erős széltől meg is fáztak. Többen be is lázasodtak ettől, ami gyakran együtt jár a hidegleléssel, és velük is ez történt. Így azután hamar megszületett a keresztre a ragadványnév, amelyből így lett Hideglelős-kereszt. Később búcsújáróhely is lett belőle, de remélhetőleg az ilyen alkalmakkor az emberek már felkészülnek a szélre, és elkerülik az újabb hidegleléseket.

Lévai Júlia


Címkék:

ajánló  állatkert  állatok  alvás  Antarktisz  aszteroida  Ausztrália  autó  baktérium  barlangok  betegség  Biblia  bolt  Budapest  buddhizmus  bútorok  búvárkodás  cidrimókus  császárság  csillagok  denevér  díj  divat  dory  édesség  éghajlat  egyensúly  egyház  egyiptom  elefánt  elektromosság  ember  emberi test  emlős  építmények  Északi-sark  etimológia  étkezés  eukaliptusz  Európa  fejlesztés  félelem  felfedezés  finommotorika  fizika  Föld  főzés  görögök  gyerekek  gyógyítás  gyógyszertár  háború  hajózás  halak  halál  halmazállapot  hangsebesség  hideg  hiszti  hogyan működik  hőmérő  hüllők  idő  időjárás  időszámítás  India  infrahangok  interjú  internet  iránytű  irodalom  iskolaérettség  iskolakezdés  járművek  játék  jel  jelentés  jelrendszer  Jézus  kalóz  kapitalizmus  karácsony  karantén  kémia  kereskedelem  kereszténység  kétéltűek  Kína  klímaváltozás  koala  kommunikáció  kórház  koronavírus  könyv  kőzetek  közlekedés  Krisztus  kultúra  kultúrtörténet  léghajó  leguán  légzés  LOGICO  lovagok  madarak  magasság  mágnes  Magyarország  mese  meteorológia  Mi MICSODA  mikroszkóp  mitológia  mítoszok  művészet  Nikola Tesla  Nobel-díj  növények  nyelv  nyomozás  óceán  ókor  ókori Görögország  oktatás  olimpia  olvasás  óra  Oroszország  orvoslás  öltözködés  őskor  pedagógus  pszichológus  pulzus  rajz  rák  receptek  régészet  repülés  robot  Római Birodalom  rovarok  sárkány  sejtek  sport  szavak  szellemek  szépség  szerzetesrendek  szimbólum  táplálkozás  távíró  technika  tél  tenger  terhesség  természet  természeti jelenségek  természeti katasztrófák  természettudomány  teszt  tobzoska  történelem  tudomány  tüntetés  újkor  ultrahang  úthálózat  ünnep  vadnyugat  vallás  város  Városliget  vasút  védőoltás  Velence  vidámpark  vidra  világűr  vírus  víz  vulkán  zarf  zene