Káptalan-e a fejünk?

egyház, szavak

„Nem káptalan a fejem, hogy mindent tudjak!” – hangzik a szólás. – Miért, ha tudnád, akkor kápos lenne? – kérdezheti ilyenkor egy vicces kedvű családtagunk vagy barátunk, aki persze szerencsés esetben tudja, hogy a szóban a -talan toldalék nem fosztóképző. Vagyis, hogy a „káptalan” kifejezést nem olyan melléknév, mint mondjuk a „színtelen”, a „szagtalan” vagy a „képtelen” kifejezések, amelyek létező ellenpárja a „színes”, a „szagos” vagy a „képes (rá)”. De akkor mi a káptalan?

Mi mindenhez értettek a káptalanoknál?

Egy másik régi szólásunk így hangzik: „Több esze van, mint az egész káptalannak”. Ebből máris kiderülhet, hogy a szó egy olyan csoportra utal, amelynek tagjai sok mindent tudnak. És ez így is van. A káptalan ugyanis egy testület, amely a katolikus egyházigazgatás része, és amelynek tagjai tanácsadókként, tanárokként és ügyek intézőiként segítik a püspökségeket, illetve az egyházmegyéket. Attól függően, hogy a testület egy székesegyház vagy egy templom vagy egyház mellett működik, a testületeket székes- vagy társaskáptalanoknak nevezik.

Magazin
A kanonokok a különböző korokban és helyeken különböző jelvényeket viseltek a nyakukban. A 17-dik századtól kezdve ez a bíborvörös jelvény volt a legelterjedtebb. A káptalani pecséten is ezt használták, amikor hitelesítették az okleveleket. (Kép forrása)

Tagjai a kanonokok, vezetője pedig a prépost, és dékánok is dolgoznak köztük. A „káptalan” név onnan ered, hogy a kanonokok kezdetben az egyházi kánonok – vagyis a jogszabályok, könyvek és iratok – első számú őrzői, gondozói voltak, akiknek rendszeresen fel kellett olvasniuk a rendszabályok egy-egy fejezetét. A fejezet neve latinul capitulum volt. Ez kapcsolódott tehát össze a testülettel, és ebből született meg, különböző nyelvi átformálódások után a káptalan szó. 

A prépostok pedig olyan áldozópapok, akik a rangsorban a megyés püspökök alárendeltjei, és mint ilyenek, az egyházi közigazgatás adminisztratív központjának a vezetői. A prépost az „elöljáró, előre helyezett” jelentésű praepositus, és a „tesz” jelentésű „pono” szó összetételéből keletkezett. A dékánok neve pedig a „tíz ember elöljárója” jelentésű decanus-ból ered. (A latinban a tíz = decem.) A dékánok a középkorban kolostori elöljárók, majd a tíz plébániát összefogó egységek vezetői voltak. Mivel az egyetemeket hosszasan az egyházak tartották fenn, ezért az azokat vezető személyeket is dékánoknak nevezték, aminek a szokását azután a világi egyetemek is megtartották.

A káptalanok tisztségviselői hagyományosan a következő szerkezetben dolgoznak:

– a közös vagyon kezelése a nagyprépost feladata;

– az istentiszteletekről és egyéb rendezvényekről a dékán gondoskodik;

– a fiatal papokat a mesterkanonokok tanítják, készítik fel a hivatásukra;

– a liturgiákhoz (szertartásokhoz) szükséges énekeket az énekes kanonokok gyűjtik össze és tanítják meg a többieknek;

– az adott intézmények, templomok tárgyait, tehát az öltözékeket, edényeket, egyéb kellékeket az őrkanonok gondozzák.

Mint ebből is kitűnik: a káptalanok valóban sokrétű munkát végeztek és végeznek, tehát okkal mondható el róluk, hogy sokféle dologhoz értenek, sok van a fejükben. Nem véletlenül váltak egy idő után ún. hiteleshelyekké, vagyis olyan szervezetekké, amelyek hivatalos iratokat, okleveleket is másolhattak, kiállíthatnak, és azokat őrizhették.

A hiteleshely régies neve bizonyságtevő hely, latinul loca credibilia/testimonialia volt. Ezeket a 13-dik században hozták létre a bizonyító erejű oklevelek kiadására, illetve másolására. De a hiteleshelyek tagjai végezték például a peres ügyek esetén az idézést, a tanúkihallgatást vagy a helyszíni szemlét, a határjárást, az eskütételt vagy az egyéb, a perrel kapcsolatos teendőket is. Ennyiben tehát a káptalanok gyakorlatilag a későbbi jegyzői-közjegyzői hivatalok elődei voltak. A 16–17. századtól a vármegyei, városi hivatalok írásbeli tevékenysége fokozatosan csökkentette is a hiteleshelyek jelentőségét. 1874-ben a közjegyzői intézmény véglegesen átvette a hiteleshelyek feladatkörét.

Magazin
A Pannonhalmi Bencés Főapátságot, Magyarország egyik kiemelkedő történelmi emlékhelyét 996-ban alapították. Ebben azóta is folyamatosan működik Szent Benedek-rendi monostor, ahol negyven fős szerzetesközösség dolgozik. Ennek tagjai az ora et labora (imádkozzál és dolgozzál) szellemében végzik a munkájukat: tartanak fenn egy bentlakásos gimnáziumot, továbbá könyvtárat, levéltárat, múzeumot és könyvkiadót, de még egy gyógynövénykertet is, miközben koncerteket is szerveznek. A bencés apátságot III. Béla nyilvánította hiteleshellyé. (Kép forrása)

A három legfontosabb, országos hiteleshely Magyarországon az esztergomi, az óbudai és a székesfehérvári volt. Emellett a székesfehérvári johannita konvent és a Pannonhalmi Bencés Főapátság is országos hiteleshelynek számított.

A Wikipédia szerint Magyarországon, illetve a Monarchia korában a társaskáptalanok közül a székesfehérváriak és az óbudaiak voltak a legjelentősebbek. (A székesfehérvári közvetlenül a Szentszék alá volt rendelve.) Kisebb volt a jelentősége a nagyszombati, a pozsonyi, a soproni, a vasvári, a fiumei, a nagyváradi és a csázmai társaskáptalanoknak. Mivel a püspöki megyék kormányzása a püspök kizárólagos joga, ezért abban a káptalanok közvetlenül nem vesznek részt, ugyanakkor tanácsadó testületként segítik a székeskáptalan munkáját. (Ahogy például a bíbornoki testület ugyanígy, tanácsadó testületként segíti a pápát.) Amikor a püspöki szék megürül, olyankor megnő a káptalanok súlya: a rendes joghatóság nyolc napra a székeskáptalanra száll, és ilyenkor a püspöki jövedelmek kezelésére ún. oeconomust (gazdasági igazgatót, ejtsd: ökonomust) rendelnek ki, s a püspökség belügyeit is a káptalan intézi.

1848-ig a káptalanok az országgyűlésen az alsó tábla tagjai voltak, ahol egy-két követtel vettek részt. Nevüket a községek közül Balatonalmádi városrésze, Káptalanfüred őrzi, a közelében működő veszprémi káptalanra utalva.

Bár mára a jogi jellegű ügyintézések terén alapvetően csökkent a jelentőségük, sok helyen változatlanul fontos a közreműködésük a püspökségek ügyeinek intézésében. Legutóbb például a Vatikánban a pápa egy másik ország vallási közösségének káptalanjával tárgyalt, bizonyítva, hogy ő maga is komolyan veszi a káptalanok tudását és tapasztalatait, olykor a legfontosabb, nemzetközi ügyekben is.

Lévai Júlia


Címkék:

ajánló  állatkert  állatok  alvás  Antarktisz  aszteroida  Ausztrália  autó  baktérium  barlangok  betegség  Biblia  bolt  Budapest  buddhizmus  bútorok  búvárkodás  cidrimókus  császárság  csillagok  denevér  díj  divat  dory  édesség  éghajlat  egyensúly  egyház  egyiptom  elefánt  elektromosság  ember  emberi test  emlős  építmények  Északi-sark  etimológia  étkezés  eukaliptusz  Európa  fejlesztés  félelem  felfedezés  finommotorika  fizika  Föld  főzés  gyerekek  gyógyítás  gyógyszertár  háború  hajózás  halak  halál  halmazállapot  hangsebesség  hideg  hiszti  hogyan működik  hőmérő  hüllők  idő  időjárás  időszámítás  India  infrahangok  interjú  internet  iránytű  irodalom  iskolaérettség  iskolakezdés  járművek  játék  jel  jelentés  jelrendszer  Jézus  kalóz  kapitalizmus  karácsony  karantén  kémia  kereskedelem  kétéltűek  Kína  klímaváltozás  koala  kommunikáció  kórház  koronavírus  könyv  kőzetek  közlekedés  Krisztus  kultúra  kultúrtörténet  léghajó  leguán  légzés  LOGICO  lovagok  madarak  magasság  mágnes  mese  meteorológia  Mi MICSODA  mikroszkóp  mitológia  mítoszok  művészet  Nikola Tesla  Nobel-díj  növények  nyelv  nyomozás  óceán  ókor  ókori Görögország  oktatás  olimpia  olvasás  óra  Oroszország  orvoslás  öltözködés  őskor  pedagógus  pszichológus  pulzus  rajz  rák  receptek  régészet  repülés  robot  rovarok  sárkány  sejtek  sport  szavak  szellemek  szépség  szerzetesrendek  szimbólum  táplálkozás  távíró  technika  tél  tenger  terhesség  természet  természeti jelenségek  természeti katasztrófák  természettudomány  teszt  tobzoska  történelem  tudomány  tüntetés  újkor  ultrahang  úthálózat  ünnep  vadnyugat  vallás  város  Városliget  vasút  védőoltás  Velence  vidámpark  vidra  világűr  vírus  víz  vulkán  zarf  zene