Nemcsak az állatok és emberek tudnak vándorolni!

növények, természet

Ősszel gyakran szóba kerülnek a költöző madarak, amelyek ilyenkor útra kelnek a Föld melegebb vidékeire. Ők példázzák a leglátványosabban az állatok azon képességét, hogy ha valami miatt célszerű helyet változtatniuk, akkor azt lábuk, szárnyuk vagy uszonyuk segítségével megoldják. És mint a madaraknál látjuk: igen nagy távolságot is meg tudnak tenni. De mi a helyzet a növényekkel?

Ma már tudjuk, hogy a növények közt is akad olyan, amelyik hasonlóképp ki tud menekülni egy számára rossz helyzetből. Vagyis annak ellenére, hogy se szárnya, se lába, mégis meg tudja változtatni a helyét. De hogyan? És mivel?

Mitől vált különlegessé egy pálma?

2016 elején adott hírt arról a BBC, hogy az ecuadori esőerdők mélyén, az egyébként is mindig izgalmas Sumaco Bioszféra Rezervátumban különleges pálmafákra bukkantak. Már a hatvanas évek elejétől feltételezték, hogy létezhetnek ilyen pálmafák, de egészen eddig, úgy látszik, még nem sikerült közelről is látni. Most ezek a fák azzal lepték meg a kutatókat, hogy a gyökereiket lábakként tudják használni, és akár 20 méter távolságot is meg tudnak tenni egy év alatt.

Márpedig ez ellentmond a gyökerek alapvető feladatának, hiszen az abban áll, hogy azok behatoljanak a talajba, onnan vizet és táplálékot vegyenek fel, és egyúttal stabilan rögzítsék is a növényt. Ezt a szabályszerűséget rúgta fel, szinte a szó szoros értelmében a Socratea exorrhiza (szokratea exorriza) nevű pálmafa, amelyet azóta is a természet egyik csodájaként emlegetnek.

Hirlevel
Az ábra jól szemlélteti a költöző pálma gyökérnövesztési technikáját. (Kép forrása)

Természetesen azonnal vizsgálni kezdték: vajon mi készteti ezt a pálmát arra, hogy odébb lépdeljen, és főként: hogyan csinálja? Hiszen a faj egy-egy példánya akár 25 méter magasra is megnőhet, ami meglehetősen nagy súlyt is jelent. Vajon hogyan képes a pálma ezt veszély nélkül megmozgatni?

Márpedig a botanikusok azt tapasztalták, hogy ezek a pálmák minden olyan helyzetben, amely bármiféle módon is hátrányos a számukra, odébb költöznek. Hogy végül is miért éppen ők képesek erre, arra, ahogy azt természettudományokban már megszokhattuk, nincs válasz. Azt viszont már tudjuk, hogy milyen körülmények ébresztik fel a pálmákban ezt a különleges képességet.

Tehát mitől is kap lábra a Socratea exorrhiza?

A nevezett pálmák számára ilyen helyzet például az is, amikor a talajban megindul az erózió, vagyis a szétesés, és ettől bizonytalanná válik a helyük, tehát szilárdabb talajú helyre kell átmenniük. De ha a többi fa már túlságosan beárnyékolta az élőhelyüket, akkor is odébb kell kúszniuk, hogy naposabb helyre jussanak.

Hirlevel
 
Hirlevel
Az Impress magazinban, Fazakas Virág cikkében két képen is láthatjuk a költöző pálma gyökereit, amelyek jó része eleve nem bújik be a föld alá. Ez azt is mutatja, hogy a pálmának nem okoz nagy nehézséget a gyökereit kiemelni a talajból. (Kép forrása)

Nézzük, milyen technikát használnak ehhez. A „költözködésüket” azzal kezdik, hogy új gyökereket növesztenek, és amikor ezek már elég erősek, előrenyújtják őket, hogy meg tudjak kapaszkodni az előttük lévő földben. Ezzel egy időben, kissé előrehajolva a régi gyökereiket fölemelik. Gyakorlatilag tehát a hernyómozgás mintájára haladnak előre, miközben a tempójuk inkább a csigákéhoz hasonlítható: naponta 2-3 centimétert tudnak így megtenni.

Ez azonban így is forradalmi a többi növényhez képest, hiszen mások csupán a száraik-ágaik elforgatásával, megnyújtásával vagy a léggyökereikkel tudnak korrigálni a helyzetükön. Ugyanilyen „ügyesek” ezek a pálmák olyankor is, amikor egy másik fa rádől valamelyik részükre. Ilyenkor szintén a gyökereik újranövesztésével igyekeznek kimenekülni a prés alól, noha ilyenkor inkább kikúsznak a csapdából, és ez kevésbé látszik lépegetésnek. Az összteljesítményüket pedig már csak azért sem érdemes alábecsülni, mert egy év alatt akár húsz métert is meg tudnak tenni, ami még egy futórózsa szárainak is a becsületére válna!

Mint később kiderült: ez a pálmafaj nemcsak Ecuadorban, hanem Nicaraguában, Costa Ricában és Panamában is jelen van. A növény egyébként egyszikű, és maggal szaporodik, amely több rovar számára is táplálékként szolgál. Emellett a sárga színű gyümölcse is ehető. Törzsét régóta felhasználják, akár házak építéséhez, akár dárdák vagy más szúró szerszámok elkészítéséhez, még a leveleiket is tudják hasznosítani, ha valahol kunyhótető készül. Sőt, úgy tudni, hogy a gyökereiből élénkítő, serkentő anyagokat lehet kivonni. Még előfordulhat, hogy a gyógyszeripar is hasznosítani tudja a költöző pálma kémiai anyagait – persze csak ha éppen el nem szalad…

 

Lévai Júlia


Címkék:

ajánló  állatkert  állatok  alvás  Antarktisz  aszteroida  Ausztrália  autó  baktérium  barlangok  betegség  Biblia  bolt  Budapest  buddhizmus  bútorok  búvárkodás  cidrimókus  császárság  csillagok  denevér  díj  dory  édesség  éghajlat  egyensúly  egyház  egyiptom  elefánt  elektromosság  ember  emberi test  emlős  építmények  Északi-sark  etimológia  étkezés  eukaliptusz  Európa  fejlesztés  félelem  felfedezés  finommotorika  fizika  Föld  főzés  gyerekek  gyógyítás  gyógyszertár  háború  hajózás  halak  halál  halmazállapot  hangsebesség  hideg  hiszti  hogyan működik  hőmérő  hüllők  idő  időjárás  időszámítás  India  infrahangok  interjú  internet  iránytű  irodalom  iskolaérettség  iskolakezdés  járművek  játék  jel  jelentés  jelrendszer  Jézus  kalóz  kapitalizmus  karácsony  karantén  kémia  kereskedelem  kétéltűek  Kína  klímaváltozás  koala  kommunikáció  kórház  koronavírus  könyv  kőzetek  közlekedés  Krisztus  kultúra  kultúrtörténet  léghajó  leguán  légzés  LOGICO  lovagok  madarak  magasság  mágnes  mese  meteorológia  Mi MICSODA  mikroszkóp  mitológia  mítoszok  művészet  Nikola Tesla  Nobel-díj  növények  nyelv  nyomozás  óceán  ókor  ókori Görögország  oktatás  olimpia  olvasás  óra  Oroszország  orvoslás  öltözködés  őskor  pedagógus  pszichológus  pulzus  rajz  rák  receptek  régészet  repülés  robot  rovarok  sárkány  sejtek  sport  szavak  szellemek  szépség  szerzetesrendek  szimbólum  táplálkozás  távíró  technika  tél  tenger  terhesség  természet  természeti jelenségek  természeti katasztrófák  természettudomány  teszt  tobzoska  történelem  tudomány  tüntetés  újkor  ultrahang  úthálózat  ünnep  vadnyugat  vallás  város  Városliget  vasút  védőoltás  Velence  vidámpark  vidra  világűr  vírus  víz  vulkán  zarf  zene